Nasza technologia

 Email

                                                                                                                                        POBIERZ FAQ W PLIKU PDF

                                                                                                                               POBIERZ PORADNIK W PLIKU PDF


5. Budujemy dom – technologia firmy SIELANKA®                                        


Budowa domu składa się z wielu etapów, dlatego bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności prac. Nieoceniony może okazać się tu dobry kierownik budowy, który pomorze zaplanować i skoordynować przebieg inwestycji, dopilnować rzetelności poszczególnych wykonawców robót. Produkcja elementów drewnianych domu zazwyczaj mieści się w okresie 3 miesięcy. Sam montaż domu jest także krótki i zajmuje ok. 3-5 tygodni, niekiedy krócej. 

 

Budowa fundamentu.

Fundament pod dom powinien być wykonany bardzo starannie i należy na ten fakt zwrócić szczególną uwagę. Wymogi stawiane tej części inwestycji zawarte są w dokumentacji technicznej. W naszym przypadku jest to projekt domu. Wymiary gotowego fundamentu muszą być zgodne z tymi zawartymi w projekcie architektonicznym. Jego powierzchnia powinna być wypoziomowana, gładka oraz bez garbów, co przyczyni się do uzyskania maksymalnie dobrej szczelności oraz równości całej konstrukcji. Teren wokół fundamentu powinien zapewnić swobodny dostęp ekipy montażowej minimum z trzech stron budowanego budynku. Wiąże się to z zasypaniem wykopów wokół podstawy domu oraz usunięciem szalunków. Ponadto, obszar w bezpośredniej bliskości budowanego obiektu należy przygotować na składowanie elementów domu oraz wjazd dla samochodu ciężarowego. Każdorazowo przed montażem konstrukcji budynku nasz konsultant sprawdza prawidłowość wykonania i wymiary fundamentu.

 

Materiał na dom.

Najczęściej Inwestorzy decydują się na świerk lub sosnę. Jest to uwarunkowane cechami drewna  - korzystnej zależności ceny do trwałości i jakości.  Bardzo istotną kwestią jest suszenie drewna, proces który przez wiele firm w Polsce jest pomijany z racji wysokich kosztów i braku odpowiednich warunków. Z doświadczenia wielu firm wynika, ze podsuszone drewno powinno mieć ok. 18-22% wilgotności . Wówczas jest ono najmniej podatne na wypaczenia oraz  na chłonność wilgoci z zewnątrz 

 

Montaż ścian domu z bali.

Montaż domu w konstrukcji węgłowej rozpoczynany jest od wyładunku elementów domu i ułożeniu ich na uprzednio przygotowanym miejscu za pomocą dźwigu i lżejszych elementów ręcznie. Oferujemy Państwu przekrój bala 18 i 22 oraz 24 cm. Pierwszy odnosi się do budynków, w których ściany będą ocieplane od wewnątrz, w drugim i trzecim przypadku budujemy konstrukcje domów nie wymagających dodatkowej izolacji. Należy pamiętać, że biorąc pod uwagę obecne przepisy, decyzja ta należy do Inwestora. Stosowane przez nas bale o przekroju prostokątnym, łączone na „obce pióra” z wypełnieniem filcowym oraz zastosowaniem zamków węgłowych (Rys.1) jest wynikiem wieloletnich doświadczeń. 

 

5Rys1Wegly

 

  

Taka konstrukcja, z punktu widzenia mechaniki budowli, jak również szczelności energetycznej, jest naszym zdaniem najbardziej optymalna. Ograniczenie do minimum wymiarów ostatków węgłowych daje zadowalający efekt estetyczny. Pierwsze elementy ścienne układa się na fundamencie zgodnie z projektem i podanymi w nim wymiarami (Rys. 2). 

 

 

5Rys2Sciany

 

  

Wszystkie odległości elementów kontrolowane są za pomocą laserowych urządzeń pomiarowych. Po wykonaniu tych czynności nawiercane są otwory w balach i fundamencie w celu ich trwałego połączenia. Belki ścienne układane są w kolejności zgodnie z numeracją jaka została wykonana na zamkach elementów drewnianych w zakładzie produkcyjnym. Kolejnym etapem jest montaż słupów i podciągów na parterze.

Montaż konstrukcji dachu (Rys. 3)


5Rys3Dach


W domach z bali można stosować wszystkie rodzaje konstrukcji dachów - dwuspadowy, mansardowy i kopertowy. Najbardziej uniwersalna, dająca duże możliwości zmian bryły dachu i najbardziej popularna od wieków jest konstrukcja krokwiowa (w kształcie odwróconej litery V). Oferowane przez firmę SIELANKA® domy w standardzie posiadają pełne deskowanie powierzchni dachu wraz z pokryciem papą. Takie rozwiązanie:

- zasadniczo poprawia izolację domu przed wodą, zimnem czy upałem,

- chroni dom od nasiąkania wodą i puchnięciem drewna w przypadku ulewnych deszczy występujących w przerwach budowlanych (np. zanim pojawią się dekarze na dachu).

Istotną kwestią jest również ocieplenie dachu, dobrze wykonane zapobiega dużym stratom cieplnym oraz nadmiernym nagrzewaniem się poddasza.

Wykonanie dachu powinno być zakończone przed przystąpieniem do prac wykończeniowych w środku domu.

 

Montaż okien i drzwi zewnętrznych.

Po odpowiedniej konsultacji z naszymi konstruktorami  można zastosować dowolny typ okien oraz drzwi. Właściwy montaż stolarki okiennej i drzwiowej jest kluczowe w domu z bali. Staranne jego wykonanie z uwzględnieniem  założeń  mechaniki osiadania budynku gwarantuje sprawne funkcjonowanie stolarki przez lata. Na bazie długoletnich doświadczeń firma SIELANKA®  opracowała własną unikalną metodę montażu stolarki okiennej i drzwiowej, zapewniającą bezwzględną szczelność jej osadzenia na długie lata eksploatacji budynku.

 

Prace wykończeniowe.

Pod belkami stropowymi poza ścianami zewnętrznymi przybijane są deski podbitek z przerwą od 1 do 1,5 cm w celu zapewnienia wentylacji dachu. Montowane są opaski dookoła okien, balustrady i inne elementy występujące przy wykończeniu domu z zewnątrz.

 

Po montażu.

Zaraz po drewnianej części budynku, należy wszystkie jego elementy zabezpieczyć odpowiednim głęboko wnikającym preparatem. Do impregnowania części zewnętrznych można dodać kolor podkładowy lub ostateczny tworząc już tym samym ogólny charakter domu. Pamiętajmy, aby nie przesadzić z ilością chemii i starać się wybierać dobre preparaty, aby nie zatracić najważniejszego, czyli zdrowego klimatu domu.

 

Ściany działowe i instalacje wewnętrzne.

Wykończanie wnętrza do stanu deweloperskiego w domach drewnianych niewiele się różni od technologii stosowanej w domach murowanych. Należy jednak pamiętać o pewnych różnicach. W domach drewnianych powinniśmy stosować tzw. „dylatacje” - taki sposób montażu wszelkich elementów budynku, dzięki któremu będą one odporne na naprężenia związane z zmianami wymiarów pionowych budynku przez pierwsze lata użytkowania. Wewnętrzne konstrukcje nie mogą być na sztywno przymocowane do ścian zewnętrznych. Za pomocą specjalnych rozwiązań powinny tworzyć niezależne elementy, wolne od naprężeń powodujących pęknięcia.

Oprócz tego do istotnych różnic należy sposób montażu instalacji elektrycznej.

W domach drewnianych ze względów bezpieczeństwa przekroje przewodów elektrycznych powinny być policzone „z zapasem” oraz wszystkie przewody powinny być umieszczone w czarnym ognioodpornym peszlu (rurka ze specjalnego tworzywa).

Wystrój wnętrza.

Wbrew powszechnemu przekonaniu  domy z drewna umożliwiają zastosowanie wielu rozwiązań związanych z wystrojem wnętrza. Uniwersalny charakter domów z bali daje szeroki możliwości wyboru stylu zarówno nowoczesnego, dawnego (retro), bardzo eleganckiego czy prostego-sielskiego. Nasze realizacje są dowodem tego, że wiele nowoczesnych projektów urządzenia takich inwestycji kończyło się znakomitym efektem. Jasne drewno jako tło do tego proste, geometryczne elementy codziennego użytku czy wystroju wraz z osiągami współczesnej techniki np. sprzęt RTV okazuje się być znakomitym połączeniem. Zatem śmiało można stwierdzić, że drewno jest wdzięcznym materiałem do tworzenia wnętrz o różnym klimacie i nie narzuca sztywnych reguł i rozwiązań. 

 

POBIERZ PORADNIK W PLIKU PDF

POBIERZ FAQ W PLIKU PDF

 

LAUR EKSPERTA

Zobacz Artykuł

OD MINISTRA

wyroznienie_mini

PISZĄ O NAS

Pisz_o_nas_2_compress

Kontakt Sielanka

Telefony:

+48 502 071 379
+48 (71) 725 34 22


Konsultant
konsultant@sielanka.eu

Biuro
biuro@sielanka.eu

Dział Projektów
projekty@sielanka.eu

Dział Techniczny
technolog@sielanka.eu

Dział Marketingu
marketing@sielanka.eu

Sielanka
ul. Spokojna 21
55-002 Dobrzykowice
koło Wrocławia