Nasza Pasja

 Email

Domy z bali to nasza pasja. Oglądamy i podziwiamy drewniane konstrukcje na całym świecie. Jak wiadomo domy z drewna budowane były nawet kilka tysięcy lat temu i stoją do dziś (Azja). Nasza ekipa zachwyca się projektami oraz rozwiązaniami technicznymi budownictwa drewnianego. Przy każdej okazji, będąc również z rodzinami na wakacjach, nasi współpracownicy podziwiają dokonania budowniczych sprzed lat. Zapraszamy do galerii "Nasza Pasja". Wszystkie zdjęcia pochodzą z naszych zbiorów prywatnych.

Jeśli chcą Państwo dołączyć do naszej grupy pasjonatów prosimy o przesyłanie swoich fotografii na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Podlasie 2020 - kościoły i cerkwie

 

 

Po zwiedzaniu Podlasia pragniemy wyodrębnić budownictwo sakralne - kościoły i cerkwie. Stanowią one perły architektury, a każdy obiekt jest unikatowy. Występuje duże zróżnicowanie brył, zdarzają się układy prostokątne krzyżowe, kościoły o trzech nawach oraz bardziej skomplikowane rozwiązania. Zwracają uwagę kształty i zdobnictwo wież oraz dzwonnic kościelnych (przeważnie szkieletowych), wieńczonych niekiedy kopułami cebulastymi, a czasem będące wielokątami wraz ze spiczastymi, zwężającymi się ku górze metalowymi hełmami. Widoczny jest w niemal każdym przypadku wysoki poziom ciesielskiego rzemiosła oraz snycerstwa, z kunsztownymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i dekoracyjnymi. Cieszy również oko żywa kolorystyka, nierzadko o seledynowym lub błękitnym odcieniu.


Podlasie 2020

 

 

Budownictwo drewniane Podlasia (i nie tylko), na przestrzeni setek lat, ulegało degradacji z wielu przyczyn. Zmieniały się granice państw oraz ustroje polityczne. Najbardziej dotkliwe były wojenne zawieruchy, podczas których domy drewniane były celowo niszczone na przemian przez armie niemieckie i sowieckie… Na szczęście ocalało wiele pięknych obiektów, z widoczną wspaniałą tradycją polskiego ciesielstwa.

 

Zachowały się widoczne na naszych zdjęciach piękne dwory, urokliwe domy czy obiekty użyteczności publicznej. Nierzadko kryte strzechą, także gontem, widoczne są też nowocześniejsze rozwiązania w kryciu dachów. Kunszt objawia się w bogactwie kolorów i zdobień. Bardzo charakterystyczne dla tego regionu są okna z pięknymi framugami, ujmowane okiennicami, wieńczone od góry ozdobami wyciętymi w drewnie. Zwracają też uwagę dekoracje na pionowych deskach w narożach domów: ornamenty o rozmaitej charakterystyce. Do tego liczne ozdoby widoczne na przykład na ścianach szczytowych, na styku zewnętrznych krokiew przy kalenicy… Solidne ciesielstwo idzie w parze z wyjątkową maestrią polskiego snycerstwa. Każdy dom/obiekt jest piękny i jedyny w swoim rodzaju.


Zakopane i Kazimierz Dolny w 2020 roku

 

 

We wrześniu 2020 roku odbyliśmy podróż szlakiem budownictwa drewnianego Polsce. Wybór padł na wyjątkowe w swojej urodzie miejscowości: Zakopane oraz Kazimierz Dolny. Mnóstwo wspaniale utrzymanych obiektów cieszyło oczy.

 

W Zakopanem zależało nam szczególnie na uwiecznieniu na fotografiach legendarnej Willi Pod Jeglami. Zbudowano ją pod koniec XIX wieku, a zaprojektował sam Stanisław Ignacy Witkiewicz (ojciec Witkacego)!. Niestety teren jest ogrodzony i nie było możliwości wykonania lepszych zdjęć. W niniejszej relacji widać też inne piękne obiekty Zakopanego oraz zabytkowe budownictwo drewniane na tatrzańskich szlakach, m. in. w Dolinie Chochołowskiej.

 

Kazimierz Dolny to miejsce absolutnie wyjątkowe w swoim rodzaju. Czas jakby się tu zatrzymał… Rok 2020 to rok kaźmierskich organów, ponieważ zbudowano je 400 lat temu… Znajdują się w kościele farnym Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Są to najprawdopodobniej najstarsze organy w Polsce. Korzystaliśmy z możliwości uczestniczenia w koncertach, gdzie arcymistrzowie grali na tym właśnie instrumencie. Oprócz unikatowego pięknego brzmienia organy oprawione w drewno modrzewiowe wyglądają naprawdę zjawiskowo. Poza tym w Kazimierzu drewniane budynki są wszędzie...


Kuks w Czechach 2019, Domy Drewniane z XVIII Wieku


 

Fot. Mariusz Kokoszka.

 

Miejscowość Kuks we wschodnich Czechach (35km od Kudowy-Zdroju) coraz liczniej odwiedzana jest przez turystów z całego świata z racji rewitalizacji zabytkowego kurortu. Remont tej barokowej perły architektury rozpoczął się w 2010 roku i kosztował ponad pół miliarda czeskich koron. Tymczasem nieopodal głównej atrakcji Kuksu zobaczyć można kompleks starych drewnianych domów wybudowanych dla robotników jeszcze w XVIII wieku. Niektóre są świetnie utrzymane i prezentują się naprawdę uroczo. To kolejny dowód na to, że budownictwo drewniane jest trwałe i ponadczasowe. 


Irkuck 2018, Architektura Drewniana


 

Niedawno Sielanka została zaproszona przez Polski Konsulat i Ministerstwo Rosji na forum biznesu w Irkucku. Miasto to ma wyjątkowy charakter, bowiem w jego centrum zachowała się stara architektura drewniana, co na ponad półmilionowe miasto jest ewenementem na skalę światową. Większość zabytkowych obiektów ma ponad sto lat. Stanowią one swoistą wizytówkę miasta. Charakterystyczne „drewniane koronki Irkucka” tworzą unikalny styl, przejawiający się w przebogato zdobionych okiennicach, dekorowanych fasadach, artystycznie rzeźbionych wykończeniach, itp. Całość określa wyjątkowe dziedzictwo przeszłości.


Skansen w Talcy koło Irkucka 2018


 

Podczas naszej obecności na forum biznesu w Irkucku  w 2018 roku, skorzystaliśmy z możliwości zwiedzenia wyjątkowego skansenu architektury drewnianej w Talcy. Była to wieś, która w 1955 roku w związku z budową Angarskiej Elektrowni Wodnej została zalana. Na części obszaru, który nie uległ planowanemu zatopieniu, w 1969 roku utworzono skansen, w którym zgromadzono budynki ewakuowane wcześniej z zalanych obszarów. W Muzeum Architektury i Etnografii w Talcy znajduje się 40 zabytkowych budowli, przedstawione zdjęcia nie odzwierciedlają ich piękna i wyjątkowości. Wielowiekowe budynki z drewna mają niepowtarzalny i magiczny urok.


Skansen Olsztynek 2018


 

Skansen w Olsztynku oddaje w pełni uroki Mazur i jest kolejnym miejscem podkreślającym niezmienne piękno drewnianego budownictwa na naszych ziemiach. Domy na terenie parku są wspaniałą mieszanką różnych styli architektonicznych i technologii: szlachecki dwór, kościół, szkoła, zagrody i chaty wiejskie. Dominuje tradycyjna technologia wieńcowa … ale również występuje sumikowo-łątkowa, pruska i szachulcowa. Budynki posiadają umiarkowane i wyrafinowane zdobnictwo świadczące o wielkim smaku estetycznym byłych mieszkańców. W ciepłych i przytulnych wnętrzach panuje harmonia a wiele rozwiązań mogłoby być ciekawą inspiracją dla współczesnych architektów.


Grzyby w Sewilli 2018


 

Ta ekstrawagancka i futurystyczna budowla jest największym drewnianym obiektem na świecie. Powstała w latach 2005-2010 i jest stałym punktem zwiedzania dla turystów, z którego mogą z góry oglądać panoramę miasta. Tysiące drewnianych elementów łączy się w gigantyczny obiekt przypominający grzyby. Po wielu badaniach i testach dla architektów drewno sosnowe, ściągane z Norwegii, impregnowane żywicami było najlepszym budulcem dla tak ogromnej i wyrafinowanej budowli.


Karpaty rumuńskie 2016


 


Domy Przysłupowe 2016


 

W niezwykle szlachetnym towarzystwie znalazł się jeden z naszych domów. Mówiąc żartobliwie autorowi tekstu „opadła szczęka” podczas wizytacji budowy. Nieopodal naszej realizacji w Antoniowie (50 m) znajduje się kilka wspaniale wyremontowanych i utrzymanych domów przysłupowych. Te zjawiskowo piękne budynki drewniane występujące głównie na Dolnym Śląsku, ale i w Czechach po Szwajcarię są bezdyskusyjną perłą krajobrazu tego regionu. Mamy poważne zadanie, aby nasz dom nie odbiegał poziomem od swojego towarzystwa.  


d'Orsay 2015


Zdaniem autora tekstu Secesja jako nurt sztuki jest jednym ze szczytowych osiągnięć estetycznych człowieka. W paryskiej galerii d’Orsay możemy zachwycać się różnorodnością i wyrafinowaniem secesyjnych wnętrz. Zdjęcia nie oddają pełnego wrażenia „na żywo”, ale pomagają uruchomić wyobraźnię. Użycie secesyjnych elementów we wnętrzach drewnianych domów z pewnością byłoby urzekające, jednak trzeba by raczej w części zrezygnować z wiejskiej i sielskiej prostoty. 


Wioska wersalska 2015


 

Wieś królowej Marii Antoniny na terenie parku w Wersalu jest dowodem na to, że ludzi różnych stanów żyjących w różnych epokach łączy pragnienie sielskiego życia w ciszy i na uboczu. Można by zapytać: czego może brakować królowej prowadzącej wystawne, pałacowe życie, pełne przyjęć i splendoru? Odpowiedź brzmi … spokoju i wyciszenia. Przepiękne domy w wiosce wersalskiej są najczęściej o drewnianej konstrukcji (w tym przypadku szachulcowej) i wraz z zielonym otoczeniem tworzą zjawiskowy krajobraz. 


Spreewald / Lubbenau 2014Beskid Śląski i Żywiecki 2014Skansen na Słowacji 2014


Malownicza wieś (cześć miasta Rużomberk) Vlkolinec w 1993 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO to kompleks 45 zabudowań słowackiej architektury ludowej. Malownicze domy niektóre nawet z lat 1625 dowodzą o trwałości domów z bali. Obecne trendy (powrót do życia blisko natury) sprawiają, iż młodzi ludzie szukają takich domów by w nich zamieszkać.Wieś Przczyńska 2014Australia 2014Kaszuby 2013Pałac Sośnie 2013


Obiekt został wybudowany w 1852 dla księcia brunszwicko-oleśnickiego. Elewacja wykonana została z kory dębu korkowego - to niezwykle rzadko spotykane rozwiązanie. Po wojnie pałac ten służył jako szkoła leśna z internatem, potem jako Technikum Leśne a następnie jako Leśny Ośrodek Szkoleniowy do 1990. Niestety obiekt obecnie jest nieużytkowany i niszczeje. Mamy nadzieję, że właściciel nie pozwoli na dalsza degradację tej pięknej budowli. Karlowa Studzienka 2013Midzygórze 2012Czechy 2012


Zdecydowana przewaga domów drewnianych nad wybudowanymi w technologii murowanej, utrzymana architektura sudecka, liczne renowacje okazałych obiektów tak możemy opisać miejscowość Małe Upy oraz Górne Alberzice w Czechach.  Moda na budownictwo drewniane zagościła na dobre na tym terenie. Do tego piękne malownicze widoki. Całość dodaje sporej dawki pozytywnej energii. 


Floryda/Bahamy 2011


Poniżej dodaliśmy zdjęcia z pobytu Prezesa Sielanki na Florydzie w pięknej i malowniczej miejscowości Key West oraz Nassau na Bahamach.  W naszych wyobrażeniach domy drewniane doskonale spisują się w górach, terenach mroźnych czy na obszarach wiejskich. Miejsca te są dowodem, że drewno chroni nie tylko przed zimnem, ale także przed palącym słońcem tej części Świata od ponad 200 lat! Drewniane domy w Key West oraz Nassau (Stolica Bahamów) wytrzymują ten specyficzny i wietrzny klimat z powodzeniem.


Czechy 2010Rumunia 2009Tatry 2009Roztocze 2008Norwegia 2007Lanckorona 2007Cieplice 2006


 

LAUR EKSPERTA

Zobacz Artykuł

OD MINISTRA

wyroznienie_mini

PISZĄ O NAS

Pisz_o_nas_2_compress

Kontakt Sielanka

Telefony:

+48 502 071 379
+48 (71) 725 34 22


Konsultant
konsultant@sielanka.eu

Biuro
biuro@sielanka.eu

Dział Projektów
projekty@sielanka.eu

Dział Techniczny
technolog@sielanka.eu

Dział Marketingu
marketing@sielanka.eu

Sielanka
ul. Spokojna 21
55-002 Dobrzykowice
koło Wrocławia